staff

Haruna Adamu Hadejia

Community Networks Coordinator

(Programs)

Suhail Sani Abdullahi

Technical Officer (Online services)

Web, and mobile apps developer (cyber security).

Muhammad Bello Yahaya

Technical Officer (Training)

Web developer, system analyst (AI enthusiasm)

Isah Garba

Senior Program Officers

(Programs)

John Otaro

Monitoring and Evaluation Officer

(M & E)

Fatima Babakura

Monitoring and Evaluation Assistant

(M & E)

Zainab Aminu

Gender Technical Assistant

(Technical)

Ibrahim Nuhu

Human Resource Officer

(HR)

Hamza Aminu Fagge

PWD Officer

(PWDs Liaison Officer)

Abubakar Auyo

Accountant (Kano)

(Finance)

Kamal Garba Alhassan

Accountant (Kano)

(Finance)

Mathias Nicodemus Ojoma

Accountant (Abuja)

(Finance)

Yesmin Salako

Program Officer Team lead Abuja office

(Programs)

Mubarak Ekute

Sponsorship Officer / Program Assistant Abuja

(Programs)

Usman Isah

Technical Assistant Abuja Office

(Technical)

Hamza Ibrahim

Program Officer

(Programs)

Ali Sabo

Campaign and Ccommunication Officer

(Programs)

Buhari Abba

Programmes Officer (Media Partnership Programmes)

(Programs)

Salim Sani Shehu

Program assistance (Online Radio)

(Programs)

Zainab Salihu Usman

Programme Assistant (Digital Rights)

(Programs)

Shazali Sunusi Sulaiman

Admin Officer

(Admin)

Kamilu Isah Ahmed

Training Officer

(Training)

Abdulrahman Babatunde

Technical Officer (Creativity and innovation)

(Technical)

Abdullahi Sani

Technical Officer (Innovation)

(Technical)

Sagiru Ado Abubakar

JOPIS Coordinator

(Programs)

Sunusi Abubakar

Associate staff

(Programs)

Muneeb Yusuf

Training officer (Itas Bauchi state)

(Technical)

Dahiru Abubakar

Program officer Jama'are office

(Programs)

Abdullahi Balarabe Yakubu

Senior Logistic Officer

(Logistic)

Anas Ado Musa

Assistant logistic officer

(Logistic)

Sadisu Salisu

Program assistant

(Programs)

Mujahid Ibrahim

Program officer (Bauchi)

(Programs)

Hauwa Kidaji

Program assistant (Bauchi)

(Programs)

Mubarak Shehu Dayyab

Creative Designer

(Branding)

Usman bashiru

Logistic officer (Abuja)

(Logistic)

Salihu Gimba

Bauchi

(Technical)